Čím krmit štěňátko?

Otázka krmení štěňátek nás přiměla napsat tento článek. 

Podělíme se s Vámi o naše zlepšováky..., pro štěňata je důležitá pestrá strava, jak syrová, tak vařená. Štěňata mají rychlý metabolismus, to znamená, že je nutné krmit 5-6x denně. Je důležité nechat vždy volný přístup k pitné nesycené vodě, hodně malinkatým miminkům vodu převařujeme a pro použití necháme zchladnout. 

Se štěňátky je to jako s miminky. Začínáme na kašičkách, nám se osvědčila anti - alergická Nestlé Sinlac kaše , do které vmícháváme vaječný žloutek, polévkovou lžíci plnotučného tvarohu a někdy i chia semínka. Naše štěňátka jsou zvyklá na plnotučné mléko, do kterého rozmočíme dětské piškoty, můžeme přidat chia semínka. Konzistence výše uvedených kombinací by měla být spíše hustší.

Používáme holistické granule pro štěňata značky Artemis, do kterých přidáváme chladnoucí převařenou vodu, žloutek a někdy přidáváme neslaný tvarohový sýr (kravský i kozí).

Už od 5. týdne štěňátkům naškrábeme syrové hovězí, nebo krůtí maso, po kterém se vždy jen zapráší. Věřte, nevěřte... O týden později štěňata baští syrové maso nakrájené na kousíčky.

Každé jídlo nutričně a chuťově štěněti vylepšíme přidáním silného neslaného masovo - zeleninového vývaru. Ten si můžeme v malých skleničkách zamrazit pro pozdější použití. V kuchařkách jsme vyčetly, že je skvělé vývar nalít do silikonových formiček -tvořítek na led :-).

Granulky zalijeme teplým vývarem, přidáme, pokud máme, na kousíčky nakrájené maso, kuřecí srdíčka, žaludky a zeleninu.

Do granulek můžeme také vmíchat předem uvařené libové maso  s vařenou mrkví a brokolicí. Maso vaříme spolu se zeleninou ve vodě do měkka, vše nakrájíme na kousíčky a i s vodou smícháme s granulemi. 

Jak už jsme zmínily na začátku  článku, štěňata mají rychlý metabolismus. Jakoukoliv chybu ve stravování je možné docela rychle spravit. Jako vodítko nám poslouží tvar a konzistence stolice štěněte. Při průjmu se nám osvědčila kombinace rozvařené rýže spolu s krůtím nebo kuřecím masem a mrkví. Podávat tuto kombinaci je nutné do vymizení obtíží. Při hlenu ve stolici volte suchou stravu, tj. granulky a na pár dní vynechte mléčné výrobky. Naopak, při suché stolici stravu spíše vlhčíme a dopřáváme mléko. Pokud je stolice moc, uberte stravu, možná štěně překrmujete, pokud je stolice málo, chybí ve stravě matérie - granule, rýže, maso.

V období přezubování je dobré přidávat kalciové tablety. My používáme značku GIOM. Vždy si prostudujte řádně dávkování. Kalciové tablety se nám osvědčily i v období dospívání mladého psa. Přidáváme také více mléčných výrobků. Rozmícháme 2 polévkové lžíce plnotučného tvarohu se strouhanou syrovou mrkví anebo jiným sezónním ovocem, přidáme syrový žloutek, můžeme i nastavit vařenou ovesnou kaší.

Pro zdravou kůži, oči a krásnou srst- vlasy je dobré přidávat do stravy psů oleje - lososový, olivový, pupalkový. Osvědčily se nám také pivovarské kvasnice s pupalkovým olejem anebo laktobacily na úpravu střevní mikroflory. V období průjmu oleje vynecháváme. Pokud je srst psa příliš mastná, oleje vynechejte tak na měsíc. Je vhodné použít schéma: měsíc s olejem a měsíc bez.

 

 Výše uvedené informace jsou pouze obecného a informativního charakteru, v žádné případě nesuplují vyšetření a odbornou radu veterinárního lékaře.

 

Tvorba webovych stranek pro chovatele